Nadal więcej mikrofirm znika z ryku niż powstaje

opublikowano: 17 lutego 2016
Nadal więcej mikrofirm znika z ryku niż powstaje lupa lupa
fot: pixabay

W pierwszym miesiącu 2016 r. powstało nieco ponad 24 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Jak na wynik styczniowy, jest to rezultat nieco poniżej średniej. Ale jednocześnie w styczniu wyraźnie spadła liczba zamykanych mikrofirm.

Wiele osób decyduje się na uruchomienie biznesu na początku roku, dlatego zwykle liczba rejestracji jednoosobowych działalności w styczniu jest dość wysoka. Na tym tle, zanotowany w styczniu 2016 r. wynik na poziomie 24 116 mikrofirm wpisanych do rejestru REGON wypadł dość blado.

Ten nie najlepszy wynik przełożył się również na dane dotyczące średniej 12-miesięcznej liczby rejestracji. W grudniu, po 7 miesiącach przebywania poniżej poziomu 24 tys., średnia 12-miesięczna podskoczyła do 24 023. Ale w styczniu znowu spadła poniżej 24 tys. – do poziomu 23 901.

Spadła także ogólna liczba zarejestrowanych w REGON-ie mikrofirm – na koniec stycznia było ich 2 970 464, a więc o prawie 1,7 tys. mniej niż na koniec roku 2015. Jednak taki wynik daje nadzieję na przełamanie spadków, jako że tylko w grudniu liczba jednoosobowych działalności zmniejszyła się o prawie 10 tys., a miesiąc wcześniej – o ponad 12 tys.

Jak zwykle, decydujący wpływ na liczbę mikrofirm ma to, ile spośród nich jest zamykanych. W listopadzie i grudniu mieliśmy wyraźny skok liczby wyrejestrowań, ale styczeń przyniósł wyraźny spadek. Wprawdzie ponad 25 tys. jednoosobowych działalności, wykreślonych z rejestru, to nadal sporo, zwłaszcza na tle wyników z wiosny i lata 2015 r., jednak jest to 7 tys. mniej niż w grudniu.

Ten spadek liczby wyrejestrowań daje nadzieję, że wkrótce znowu pojawi się nadwyżka liczby nowych firm nad zamykanymi, co spowoduje ogólny wzrost liczby jednoosobowych działalności gospodarczych. Ta nadwyżka, która była znaczna właśnie wiosną i latem 2015 r., spowodowała, że liczba jednoosobowych działalności gospodarczych w październiku mocno zbliżyła się do 3 milionów.

 

(Tax Care)

GB.pl/nb

Komentarze (1)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
aaa

tak

aaa , 24.02.2016, 14:55
bajki.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła