Nie dawaj BLIKA znajomym z FB

opublikowano: 20 marca 2020
Nie dawaj BLIKA znajomym z FB lupa lupa
fot. materiały prasowe PSP

Polski Standard Płatności, operator systemu BLIK ostrzega przed wyłudzaniem pieniędzy przez oszustów - osoby podszywające się pod znajomych na Facebooku (głównie przez komunikator Messenger Facebooka).

Takiego wyłudzenia bardzo łatwo uniknąć:

1. Jak najszybciej zabezpiecz swój profil na Facebooku – zastosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania (Wówczas zauważysz, gdy oszust będzie chciał zalogować się na twoje konto, gdyż będzie do tego konieczne wpisanie kodu z SMSa który otrzymasz na swój telefon) Jak to zrobić? Sprawdź tutaj: https://m.facebook.com/settings/security/
2. Zawsze potwierdzaj tożsamość „ZNAJOMYCH”, którzy piszą do Ciebie na Messengerze i proszą o pieniądze – najlepiej zadzwoń do nich.
3. Uważnie sprawdzaj dane płatności PRZED jej zaakceptowaniem w aplikacji bankowej (przestępca nie wypłaci pieniędzy, dopóki nie zaakceptujesz płatności PINem w swojej aplikacji bankowości mobilnej).
4. Bezwzględnie chroń swój telefon – hasłem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Chroń również PIN do akceptacji mobilnej banku.

Jak dokładnie przebiega przestępstwo?

1. Oszuści włamują się na źle zabezpieczone konta na Facebooku. Wykorzystują socjotechnikę i manipulują nieświadomymi zagrożenia ofiarami. Podają się za ich znajomych lub rodzinę i proszą o przekazanie pieniędzy w trudnej sytuacji. Określoną kwotę chcą wypłacić za pomocą BLIKA. Ofiara musi podać kod BLIK, a następnie zaakceptować płatność w swojej aplikacji bankowej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.
2. Niestety wiele osób myśli, że koresponduje ze swoim znajomym. Podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku akceptuje PIN-em transakcję. Nie sprawdza szczegółów tej płatności: np. wysokości kwoty, którą wypłaca „znajomy” lub miasta (lokalizacja bankomatu), w którym rzekomo miał się znajdować. Godząc się na realizację transakcji, użytkownicy tracą pieniądze na rzecz oszusta.
3. Jak najszybciej zabezpiecz swoje konto na Facebooku, a kiedy ktoś „znajomy” pisze, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu BLIK, zweryfikuj jego tożsamość. Zadzwoń i sprawdź, czy to realny znajomy. Nie podawaj kodu BLIK, jeśli nie masz 100 proc. pewności, że rozmawiasz z właściwą osobą.

Wszelkie przypadki prób wyłudzenia pieniędzy należy zawsze zgłaszać na Policję.

Źródło: materiały prasowe PSP

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła