Nord Stream 2 podzieli Europę

opublikowano: 26 lutego 2016
Nord Stream 2 podzieli Europę lupa lupa
fot: alexjones

Jak podał portal EurActiv.pl, według luksemburskiego eurodeputowanego Zielonych, Claude’a Turmes’a Nord Stream 2 to rosyjska zagrywka, która ma podzielić Europę.

Według europosła Zielonych, „Nord Stream 2 to największa porażka unijnej polityki energetycznej”. Dodał, że: „Nord Stream 2 to wyraz sprawnie lobbującego rosyjskiego makiawelizmu. To projekt polityczny, który ma na celu podzielenie Europy”.

Ponadto wspomniał o fakcie domagania się przez Gazprom zakazu przesyłu gazu przez Ukrainę, przez zachodnie firmy.   

Przeciwnicy projektu liczyli na to, że będzie on powstrzymany z uwagi na to, że unijne prawo energetyczne nie pozwala, by gazociąg był własnością firmy, która wytwarza gaz przesyłany danym rurociągiem. Z tego powodu upadł wcześniejszy projekt gazociągu South Stream, który miał biec po dnie Morza Czarnego i dalej przez kraje bałkańskie.

Jednak Nord Stream nie przebiega przez kraje członkowskie UE – tylko przez wody Bałtyku. Z tego powodu na początku lutego dział prawny Komisji Europejskiej stwierdził, że w przeciwieństwie do South Streamu, Nord Stream 2 nie będzie podlegał unijnym przepisom energetycznym. Nie jest to jednak wiążąca opinia.

 

(EurActiv.pl/CIRE)

GB.pl/nb

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła