2019 2018 2017 2016 2015
2020

Polski Kompas 2015

08.10.2015

7 października „Gazeta Bankowa” w iście przedwojennym stylu uczciła pierwsze współczesne wydanie „Polskiego Kompasu”, rocznika dokumentującego życie gospodarcze Polski. Zgromadzeni w warszawskim Pałacu Prymasowskim mieli okazję poczuć atmosferę panującą w elitach gospodarki II Rzeczpospolitej. rozwiń

Lwów, kwiecień 1922 roku. Właśnie światło dzienne ujrzał pierwszy w II Rzeczpospolitej rocznik spółek giełdowych i instytucji finansowych. „Wierzymy, że rocznik wzorowany na podobnych wydawnictwach francuskich, niemieckich i innych wypełni dotkliwą lukę w życiu ekonomicznem (…) Polski” – te słowa, którymi wówczas anonsował powstanie „Polskiego Kompasu” pierwszy redaktor naczelny i odpowiedzialny „Gazety Bankowej”, Władysław Jenner, przywołał podczas otwarcia uroczystej gali inaugurującej premierę reaktywacji wydawnictwa obecny redaktor naczelny i odpowiedzialny „Gazety Bankowej”, Wojciech Surmacz.

Reaktywujemy „Polski Kompas” w nieco zmienionej, w porównaniu z wersją przedwojenną, formie, nadając tej publikacji charakter bardziej analityczny niż informacyjny – kontynuował redaktor Wojciech Surmacz. – Trendy w gospodarce przedstawiają na łamach naszego rocznika członkowie Rady Programowej „Gazety Bankowej”, najlepsi eksperci z kluczowych dla polskiej gospodarki branż i dziennikarze naszego miesięcznika.

 

Po powitaniu uczestników gali, na scenie pojawił się Michał Karnowski, dziennikarz i publicysta, a także członek zarządu grupy mediowej Fratria, wydawcy „Gazety Bankowej”, który przeprowadził debatę o charakterze polityczno-gospodarczym. Na temat kierunku rozwoju, w jakim powinna iść polska gospodarka dyskutowali: Jacek Sasin – poseł PiS i były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, Janusz Szewczak – główny ekonomista SKOK, prof. Jerzy Żyżyński – poseł PiS i wykładowca UW oraz dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas – ekspert spraw międzynarodowych.

Znaczna część tego, co nazywamy „wartością” jest wytwarzane w przemyśle – zauważył prof. ŻyżyńskiDlatego Prawo i Sprawiedliwość tak często mówi o konieczności odbudowy tych źródeł wartości, czyli reindustrializacji – podkreślił profesor.

Zdaniem Janusza Szewczaka istotne jest, aby powrócić do tradycji politycznych II Rzeczpospolitej. – Myślę, że Polsce potrzebny jest nie tylko reaktywowany przedwojenny „Polski Kompas”, ale także reaktywowani przedwojenni polscy ministrowie, jak na przykład Eugeniusz Kwiatkowski, najlepiej razem z Józefem Piłsudskim – nadał debacie historyczną nutę główny ekonomista SKOK.

Jacek Sasin wspominał o praktycznych zmianach, jakie powinny nastąpić na poziomie politycznym, aby dynamika rozwoju polskiej gospodarki nabrała większego tempa – W czasach niepewnych i niezbyt przyjaznych dla biznesu przedsiębiorcy niechętnie inwestują, wolą oszczędzać – uznał polityk PiS. – Dlatego chcemy wprowadzić mechanizmy zachęcające biznes do zwiększania nakładów na inwestycje.

Po debacie politycznej przyszedł czas na nagrody. Bowiem, jak wspominał podczas uroczystości ich wręczenia redaktor Wojciech Surmacz: –„Polski Kompas” to nie tylko publikacja. To przede wszystkim ludzie i instytucje, które wypełniły treścią nasz projekt.

Pierwszą nagrodę „Polski Kompas 2015” wręczyła Dorota Skrzypek, wdowa po tragicznie zmarłym Sławomirze Skrzypku, prezesie Narodowego Banku Polskiego, któremu katastrofa pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku przedwcześnie przerwała kadencję. Otrzymał ją, jak sam siebie określa, „ostatni człowiek Skrzypka”, czyli prof. Eugeniusz Gatnar, członek zarządu NBP, a także przewodniczący Rady Programowej „GB”. W swojej mowie prof. Gatnar podkreślił rolę jaką w jego życiu odegrał Sławomir Skrzypek oraz zaprosił do Centrum Pieniądza, miejsca edukacyjno-rozrywkowego, zbudowanego przy NBP, noszącego imię tragicznie zmarłego prezesa tej instytucji.

Kolejną nagrodę „Polski Kompas 2015” z rąk Jacka Karnowskiego, redaktora naczelnego tygodnika „wSIECI” otrzymał Andrzej Klesyk, od 7 i pół roku piastujący stanowisko prezesa PZU.

Przede wszystkim chciałbym pogratulować panu redaktorowi, reaktywacji przedwojennego rocznika – zwrócił się do redaktora Wojciecha Surmacza odbierając statuetkę prezes największej polskiej firmy ubezpieczeniowej. – To jest nie tylko potrzebna rzecz, ale też zwyczajnie fajna rzecz. Jako kierujący firmą, która ma ponad dwustuletnią tradycję gratuluję tytułowi, który ma trochę krótszą, ale również imponującą tradycję.

W "przerwie" między wręczaniem kolejnych nagród zebrani goście przysłuchiwali się debacie na temat wpływu rozwoju systemu finansowego na wzrost gospodarczy w Polsce, którą poprowadził dr Jan Filip Staniłko Prezes Instytutu Studiów Przemysłowych. Grono dyskutantów składało się z: Jana Grzegorza Prądzyńskiego – prezesa zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, Sebastiana Skuzy – dyrektora zarządzającego Banku Gospodarstwa Krajowego, Agnieszki Kłos – dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, członka zarządu Provident Polska, Pawła Tamborskiego – prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Mateusza Walewskiego – starszego ekonomisty PwC.

Kolejną nagrodę „Polski Kompas 2015” wręczył Tomasz Przybek, prezes zarządu spółki Fratria, wydawcy „Gazety Bankowej”. Trafiła ona w ręce prezesa zarządu Grupy Azoty, Pawła Jarczewskiego, człowieka – jak określił go redaktor naczelny i odpowiedzialny „Gazety Bankowej” –„o tak wielu zawodowych aktywnościach, że gdyby chcieć wymienić wszystkie naraz, to musielibyśmy zorganizować galę »Chemiczny Kompas« i wręczyć tylko jedną nagrodę jemu”.

Po wręczeniu statuetki, którą red. Surmacz na potrzebę chwili nazwał „Chemicznym Kompasem”, uczestnicy gali mieli kolejną sposobność, aby wysłuchać dyskusji poświęconej istotnym zagadnieniom polskiej gospodarki. Tym razem gospodarzem debaty na temat bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju był Marcin Wikło, dziennikarz śledczy i publicysta, który do dyskusji zaprosił Dominika Smyrgałę – adiunkta w Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Zrównoważonego Rozwoju oraz kierownika studiów podyplomowych Collegium Civitas, Ireneusza Łazora – prezesa zarządu Towarowej Giełdy Energii S.A., Tadeusza Tańskiego – kierownika biura Strategii i Analiz Polskie LNG, Bogdana Janickiego – starszego doradcę Grupy Lotos oraz Adama Czyżewskiego – głównego ekonomistę PKN Orlen.

Ostatnią nagrodę „Polski Kompas 2015” otrzymała Poczta Polska za „wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, innowacyjne podejście do usług, które wydawały się z gruntu anachroniczne i niereformowalne oraz za autentyczne, absolutnie nowe otwarcie w biznesie”. Statuetkę z rąk redaktora naczelnego i odpowiedzialnego „Gazety Bankowej” odebrał Janusz Wojtas - członek zarządu Poczty Polskiej.

Oficjalną część gali zamknęła debata poprowadzona przez redaktora naczelnego i odpowiedzialnego „Gazety Bankowej” Wojciecha Surmacza. Dyskutanci w składzie: Krzysztof Kusiak – wiceprezes ARP Venture, Sylwia Pędzińska – partner Colliers International, Marek Cynowski – pełnomocnik dyrektora ds. ecommerce, ecommerce menadżer w Poczcie Polskiej oraz Daniel Piechocki – dyrektor Integracji Technologii i Innowacji Orange Polska, starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, co zrobić, żeby Polska stała się rynkiem atrakcyjnym dla inwestycji z dziedziny wysokich technologii oraz rozwoju gospodarki opartej o wiedzę i innowacje.

Po oficjalnej części uroczystości inaugurującej reaktywację publikacji „Polski Kompas”, Pałac Prymasowski tętnił życiem do późnych godzin nocnych przy dźwiękach polskich przedwojennych szlagierów. 

 

RELACJA Z GALI:


 

 
01.09.2015

Redakcja „Gazety Bankowej”, najstarszego magazynu ekonomicznego w Polsce, postanowiła  powrócić do swoich przedwojennych tradycji i reaktywować „Polski Kompas” — Rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych. Publikacja ta będzie (dokładnie tak, jak w latach 1921—1939, gdy ukazywała się regularnie rok w rok) wyznaczała kierunki rozwoju polskiej gospodarki i była najlepszym źródłem informacji przy podejmowaniu kluczowych decyzji dla wszystkich uczestników naszego rynku. rozwiń

Trendy w gospodarce przedstawią na łamach Rocznika członkowie Rady Programowej „Gazety Bankowej”, czyli autorytety z różnych dziedzin polskiego życia gospodarczego:

Eksperci, czołowi analitycy finansowi oraz najlepsi ekonomiści z kraju wskażą, jak powinny się rozwijać polskie rynki w najbliższej przyszłości.

Ludzie z polskiego świata biznesu (najbogatsi Polacy i najlepsi menedżerowie z polskich firm) opowiedzą, co trzeba zmienić w Polsce, co ich najbardziej cieszy lub uwiera.

Dziennikarze „Gazety Bankowej” precyzyjnie opiszą te najbardziej dynamiczne i te najmniej  perspektywiczne branże w Polsce.

Reaktywowany Rocznik „Polski Kompas” obejmie swoim zakresem (w formie pełnych zestawień):

  • firmy notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych
  • podmioty zarejestrowane w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.