Powietrze w Chinach nieco mniej zanieczyszczone

opublikowano: 21 stycznia 2016
Powietrze w Chinach nieco mniej zanieczyszczone lupa lupa
shutterstock.com

Według wschodnioazjatyckiego oddziału Greenpeace, koncentracja pyłów w powietrzu w 189 chińskich miastach spadła w 2015 roku o 10 proc. Uznano, że to oznaka powszechnego spadku zanieczyszczenia powietrza, mimo katastrofalnych smogów, występujących tej zimy.

Spadek poziomu zanieczyszczenia powietrza w Pekinie odnotowano już drugi rok z rzędu, choć sytuacja dramatycznie pogorszyła się w grudniu. Smog, spowijający wtedy chińską stolicę był tak gęsty, że władze zdecydowały się po raz pierwszy ogłosić tak zwany czerwony alert, czyli najwyższy stopień zagrożenia, ograniczyć ruch samochodowy, produkcję przemysłową i zamykać szkoły.

W opublikowanym w środę raporcie Greenpeace odnotowano, że w rejonie na północ od Pekinu koncentracja mikrocząsteczek w powietrzu spadła od 2013 roku o jedną czwartą. Niemniej jednak aż w 80 proc. chińskich miast jakość powietrza nie odpowiada standardom.

Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Zaostrzono co prawda normy emisji spalin, inwestuje się w odnawialne źródła energii, ale 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla.

Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać budynków nawet z niewielkiej odległości. Wychodząc na ulice, mieszkańcy nakładają na twarze maski ochronne.

 

(PAP)

GB.pl/nb

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła