Przemysł pełen optymizmu

opublikowano: 3 lipca 2017
Przemysł pełen optymizmu lupa lupa
fot. Freeimages

Po dość zaskakującym majowym spadku do 52,7 punktu, wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu poszedł w czerwcu w górę do 53,1 punktu, co okazało się zwyżką słabszą niż oczekiwano. Choć wciąż znajduje się on niżej niż w pierwszych miesiącach roku, można mówić o kontynuacji tendencji wzrostowej, a więc i o sygnałach poprawy nastrojów przedsiębiorców.

Nie jest ona tak dynamiczna, jak w przypadku przemysłu niemieckiego i innych krajów strefy euro, ale wskazuje na perspektywy stabilnego wzrostu. Nadal mamy do czynienia z interesującym zjawiskiem pozostawania wskazań indeksu nieco w tyle za bardzo dobrymi odczytami głównych realnych parametrów naszej gospodarki, takich jak PKB, produkcja przemysłowa, czy ostatnio także produkcja budowlano-montażowa. W przypadku krajów europejskich mamy do czynienia z zachowaniem odmiennym od tego schematu.

Według IHS Markit, na czerwcowy wzrost wskaźnika PMI złożył się znaczący wzrost produkcji polskich firm oraz liczby nowych zamówień. W nieco mniejszym stopniu rosły poziom zatrudnienia i zamówienia eksportowe. Silny wzrost produkcji i zamówień każe spodziewać się utrzymania wysokiej dynamiki PKB w drugim kwartale, choć nie tak dużej, jak w pierwszych trzech miesiącach roku. Zwraca natomiast uwagę trwałe, zanotowane już po raz drugi z rzędu, wyhamowanie wzrostu zatrudnienia oraz cen wyrobów przemysłowych. To pierwsze zjawisko nie wpływa na razie w żaden sposób na poprawiającą się sytuację na rynku pracy, a w szczególności na spadek stopy bezrobocia, natomiast spowolnienie wzrostu cen jest zbieżne z niższym odczytem inflacji za czerwiec.

Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła