TechnoBiznes 2023

29.06.2023

Technologiczna rewolucja nabiera tempa, a polski biznes, w tym firmy finansowe, pędzi razem z nią. „Gazeta Bankowa” wyróżniła  najciekawsze rozwiązania technologiczne oraz najlepsze banki i bankowców rozwiń

„Gazeta Bankowa” rozstrzygnęła dwa konkursy: pierwszy to TechnoBiznes, a drugi – Najlepszy Bank 2023 i będący jego integralna częścią Bankowy Menedżer Roku 2022. Uroczysta gala, podczas której wyróżnionym wręczono nagrody, odbyła się 28 czerwca.

Technologiczna czołówka

TechnoBiznes, czyli konkurs technologiczny „Gazety Bankowej”, składa się z dwóch części: pierwsza to Lider 2022. Uczestniczą w niej firmy i instytucje, które wdrożyły w 2022 roku nowoczesne rozwiązania, funkcjonują one w codziennej praktyce biznesowej, mają na swoim koncie spektakularne osiągnięcia. Część druga – Hit Roku 2023 to produkty, rozwiązania i usługi skierowane do rynku, swego rodzaju technologiczna oferta dla biznesu. Pierwsza i druga część obejmuje trzy kategorie: Bankowość, Ubezpieczenia i inne usługi finansowe (związane np. z zarządzaniem aktywami) oraz Gospodarka 4.0. Zwycięzców konkursu wybiera Kapituła, w której skład wchodzą wybitni eksperci, przedstawiciele świata nauki, administracji i redakcji „Gazety Bankowej”.

Pod względem liczby zgłoszeń, tegoroczna edycja TechnoBiznesu była rekordowa – w dziale Lider było ich w sumie ponad 60. Firmy uczestniczące w konkursie w coraz szerszym zakresie wykorzystują sztuczną inteligencję, która analizuje już nie tylko pojedyncze frazy, zawierające słowa klucze, lecz cały kontekst wypowiedzi klientów komunikujących się z bankiem czy firmą ubezpieczeniową. Instytucje finansowe wykorzystują sztuczną inteligencję do analizy gigantycznych ilości danych, tworzą profile klientów, przedstawiają oferty na podstawie obserwacji ich zachowań w sieci. W szerokim zakresie stosowana jest weryfikacja behawioralna, która analizujeącej m.in. sposób używania klawiszy na klawiaturze, czas kliknięć czy sposób korzystania z ekranu dotykowego. Coraz mniej w palecie usług jest przypadkowości, a coraz więcej precyzyjnie kierowanych rozwiązań i dokładnie sprawdzanej tożsamości użytkownika.

Na podstawie analizy i oceny przesłanych do konkursu zgłoszeń, Kapituła dokonała wyboru zwycięzców, przyznała wyróżnienia i rekomendacje. W konkursie Lider 2022, w kategorii Bankowość pierwsze miejsce otrzymał Alior Bank (InfoNina i Speech Analytics w ramach projektu Platforma AI), drugie - ING Bank Śląski za weryfikację behawioralną na urządzeniach mobilnych, a trzecie - PKO Bank Polski za PKO Bank Polski w Metawersum – wirtualna PKO Rotunda. Wyróżnienia otrzymali: VeloBank za nowy system CRM do hiperpersonalizacji relacji z klientem, Bank Pekao SA za Omnibank CRM – pierwszy bankowy marketing w czasie rzeczywistym w chmurze obliczeniowej, Santander Bank Polska za czeki BLIK jako sposób dystrybucji środków w ramach wsparcia humanitarnego, PKO Bank Polski za wsparcie RPA w realizacji ustawowych wakacji kredytowych, i Bank Polskiej Spółdzielczości za eWnioski.

W kategorii Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe, pierwsze miejsce w konkursie Lider 2022 otrzymał PZU SA za interaktywną porównywarkę zakresów ubezpieczeń, drugie - PKO Leasing za PKO Leasing Online, trzecie - Santander Leasing SA (BioPodpis Naturalnie, że podpisane). Wyróżnienia w tej kategorii Kapituła przyznała: simpl.rent za ubezpieczenie płatności czynszu dla rynku najmu, PKO Leasing za wideoweryfikację klientów w procesie leasingowym za pośrednictwem platformy Autenti, Fair Place Finance SA za WealthSeed, i Generali TU SA za Generali Vitality.

 

W kategorii Gospodarka 4.0, Liderem 2022 został PKN Orlen (system innowacyjnych rozwiązań na stacjach paliw), drugie miejsce zajęła Poczta Polska SA (e-Doręczenia w Poczcie Polskiej), a trzecie PGE Systemy SA – za Projekt wsparcie Obszaru Technologicznego (wOT). Wyróżnienia otrzymali: Carsmile SA za OTOMOTO PAY - aplikację Scan&Buy, PKP Intercity za dynamiczny system sprzedaży i aplikację mobilną, oraz PKN Orlen za Rekomendacje Real-Time & Campaign Management.

W konkursie Hit Roku 2023, w kategorii Bankowość, tytuł Hit Roku i rekomendację przyznano: i-BS.pl Sp. z o.o. i HEUTHES Sp. z o.o. za BS Solution (wersja 1.0), oraz Hitachi Europe Ltd. za Ekologiczny Bank – digitalizację procesów w bankowości spółdzielczej oraz Biuro informacji Kredytowej SA za Platformę Biometrii Behawioralnej BIK.. Rekomendacje w tej kategorii otrzymali: e-point SA za Santander.pl – najszybsza strona bankowa w Polsce, oraz Biuro informacji Kredytowej SA za Platformę Biometrii Behawioralnej BIK.

W kategorii Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe, tytuł Hit Roku i rekomendację Kapituła konkursu przyznała Altkom Software & consulting Sp. z o.o. za Digital Leasing Platform.

 

 
27.06.2023

TechnoBiznes 2023 i Najlepszy Bank 2023.   rozwiń

Uroczysta gala ogłoszenia wyników w konkursach Gazety Bankowej oraz wręczenie nagród już w środę, 28 czerwca o godz. 18.30. w telewizji @wpolsce.pl

Zobacz zwycięzców i poznaj najlepsze projekty!

 

 
23.02.2023

Rozpoczynamy kolejną edycję konkursów technologicznych „Gazety Bankowej”. Po raz 21. wybierzemy Lidera 2022, a po raz 16. - Hit Roku 2023 Ruszamy z kolejnymi konkursami technologicznymi - TechnoBiznes 2023.  Podczas 21. edycji nagrodzimy najlepsze już wdrożone rozwiązania projektowe (konkurs Lider 2022) i najlepsze produkty, rozwiązania i usługi skierowane do firm i instytucji (konkurs HIT 2023).    rozwiń

Konkursy technologiczne, czyli TechnoBiznes 2023, składają się z dwóch części. Zadaniem pierwszej, czyli Lider 2022, jest wyłonienie instytucji czy firm, które w minionym roku dokonały najlepszego wdrożenia w obszarze nowych technologii w trzech kategoriach: bankowość́, ubezpieczenia i inne usługi finansowe oraz Gospodarka 4.0. W tej części konkursu uczestniczą podmioty, które nowoczesne rozwiązanie wprowadziły albo w całości, albo w takim stopniu, że stanowi ono istotny element większej koncepcji, która będzie uzupełniana.

Z kolei celem konkursu Hit Roku 2023 jest wskazanie najlepszych rozwiązań́ technologicznych, które będą dostępne w tym roku. Mogą to być np. aplikacje, systemy wspierające zarządzanie, ułatwiające kontakt z klientami, urządzenia, czyli wszelkiego rodzaju rozwiązania, które pozwalają zwiększyć innowacyjność́ działających na terenie Polski przedsiębiorstw i instytucji, wejść na nowe rynki, poprawić konkurencyjność. Zgłoszenia do konkursu Hit Roku 2023 dokonuje producent urządzenia, firma oferująca rozwiązania informatyczne lub usługodawca. Tak jak w przypadku Lidera Roku 2022, Hit dotyczy ofert dla bankowości, ubezpieczeń́ i innych usług finansowych oraz Gospodarki 4.0.

Nową kategorią, która pojawiła się w tegorocznej edycji TechnoBiznesu, jest Gospodarka 4.0, która zastąpiła Przemysł 4.0. Modyfikacja została podyktowana potrzebą dostosowania kategorii konkursowych do zmieniających się realiów gospodarczych, w których więzi pomiędzy podmiotami stają się coraz szersze, obejmują różnego rodzaju firmy, od produkcyjnych po usługowe, doradcze, oferujące know-how, generalnie działające w spectrum spraw związanych z szeroko rozumianym biznesem. Gospodarka 4.0 obejmuje więc duży obszar działalności, uwzględnia praktycznie wszystkie te podmioty, których wkład w innowacyjność biznesu zasługuje na wyróżnienie.

Polska bardzo potrzebuje takich rozwiązań. Są one konieczne na wielu poziomach aktywności gospodarczej – od systemów zarządzających miastami, kierującymi procesami produkcyjnymi, po najnowsze pomysły zapewniające bezpieczeństwo w świecie finansów. Zmiany technologiczne postępują bardzo szybko, przekraczane są kolejne granice, tryumfalny pochód sztucznej inteligencji trwa w najlepsze. Zyskuje ona coraz większy medialny rozgłos, opanowuje w szybkim tempie zbiorową wyobraźnię… Ciekawe, czy przedsiębiorstwa wykorzystają jej możliwości, i na ile jej potencjał da się przekuć na biznesowe osiągnięcia. Przy rosnącej fascynacji tą dziedziną aktywności, realna gospodarka nie zapomina przecież o związanych z nią ryzykach, które nieraz świetnie zapowiadający się biznes musiały sprowadzić na ziemię.

TechnoBiznes już od wielu lat śledzi trendy pojawiające się w polskiej gospodarce. Z jednej strony pokazuje to, co już w świecie najnowszych technologii się pojawiło i z powodzeniem funkcjonuje, a z drugiej – wskazuje kierunki, w jakim zmierzają innowacje, co mają one do zaoferowania i w czym widzą swoje szanse. Konfrontacja technologicznej pomysłowości z realiami biznesu zawsze jest inspirująca.

Co tym razem okaże się hitem technologicznym, a które rozwiązania zdobędą tytuł lidera? W naszym konkursie biorą udział firmy małe i duże, spółki o olbrzymich aktywach, funkcjonujące na wielu rynkach, a także przedsiębiorstwa stosunkowo niewielkie. I jedne i drugie potrzebują nowych technologii. W najnowszej edycji raportu PARP „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw”, jego autorzy piszą, że „w przypadku innowacji produktowych i usługowych można zauważyć zależność, z której wynika, że im większe przedsiębiorstwo, tym większa skłonność do innowacyjności w tym zakresie. W przypadku innowacji procesów biznesowych mamy do czynienia z sytuacją do pewnego stopnia odwrotną. To właśnie mikroprzedsiębiorstwa, a zaraz potem małe firmy w największym stopniu podejmowały tego rodzaju działania”. Bez nowoczesnych rozwiązań trudno dostosować się do dynamicznych i wymagających realiów rynkowych, niezależnie od wielkości biznesu.

Zgłoszenia do obu konkursów przyjmujemy od 23 lutego 2023 do 7 kwietnia 2023 r. Wyniki opublikujemy w lipcowym wydaniu „Gazety Bankowej”. Zgłoszenia można przesyłać́ za pośrednictwem formularzy dedykowanych każdemu konkursowi, umieszczonych w zakładkach na stronie konkursowej. Tam także znajdują̨ się̨ regulaminy.

 



 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła