Trump powie inwestorom - Yes we can?

opublikowano: 27 marca 2017
Trump powie inwestorom - Yes we can? lupa lupa
fot. Freeimages

„Yes, we can” – tymi słowami w 2008 roku zainaugurował swoją prezydenturę Barack Obama. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy gabinet byłego prezydenta USA rzeczywiście zrobił dla amerykańskiej gospodarki wszystko, co mógł. Jedno zrobił na pewno. Przeforsował ustawę o systemie opieki zdrowotnej, potocznie nazywaną „Obamacare”.

Co to ma wspólnego z obecną sytuacją na amerykańskiej giełdzie?

Bardzo wiele. Obamacare jest dla gabinetu Donalda Trumpa dużą przeszkodą w realizacji najważniejszych postulatów wyborczych. Obecny system ubezpieczeń zdrowotnych w USA jest na tyle drogi, że dopóki funkcjonuje, dopóty nie ma co liczyć na obiecane cięcia podatków czy inwestycje w infrastrukturę. A przecież to fundamenty „Trumponomics”, na których Republikanie zamierzali oprzeć dalszy rozwój amerykańskiej gospodarki.

Inwestorzy czekają na rozwój wypadków

Na przestrzeni ostatnich miesięcy inwestorzy wierzyli w pozytywne skutki „Trumponomics”, m.in. wzrost zysków spółek oraz konsumpcji prywatnej w USA. Spodziewali się, że działania gabinetu Trumpa przedłużą obecny cykl wzrostowy na Wall Street nawet o dwa lata. Odwołanie przez Republikanów głosowania nad zniesieniem Obamacare podkopało nieco ich wiarę w polityczną siłę Donalda Trumpa i Partii Republikańskiej. Stąd też ostatnie, niewielkie spadki na giełdzie w USA i w innych częściach świata. Na razie mamy polityczny pat. Co dalej?

Globalne rynki akcji urosły już na tyle, że dalsza koniunktura (przynajmniej przez jakiś czas) będzie uzależniona od rozwoju sytuacji w amerykańskim parlamencie. Dotyczy to również warszawskiej giełdy. Pozostaje więc czekać na triumfalne „yes, we can” z ust Trumpa. A jeśli się nie doczekamy, na osłodę pozostaną nam rosnące zyski spółek oraz poprawiająca się sytuacja gospodarcza w USA, Europie, a także na naszym rodzimym podwórku – w Polsce.

Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI

Komentarze (1)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
ee
0 / 0 zgłoś

yes- we (they) can...

ee , 9.04.2017, 01:09
mogą -jak zwykle ale w tzw. międzyczasie miało miejsce wydarzenie które może zakłócić oczekiwania. Atak USA na bazę syryjską to chyba nie to czego pragną inwestorzy. III WW staje się jak najbardziej realna i wcale nie za sprawą Trumpa który jest (będzie ?) taką samą marionetką w rękach "niewidzialnych" jak biedny murzynek O'bama.To naprawdę niewesoła perspektywa na zbliżające się Święta Wielkanocne.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła