Bankowy Menedżer 2015 - Szczegóły

 

W ramach plebiscytu „Gazety Bankowej” „Najlepszy Bank” zostanie wybrany także najlepszy menedżer sektora bankowego.

Nie zatracamy się w liczbach i wskaźnikach. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że za każdym wypracowanym zyskiem, przyrostem kapitału, czy zwiększoną efektywnością stoją ludzie. Tylko dzięki menedżerom, którzy potrafią pchnąć swój biznes na przód, inspirować pracowników i czynić swoją instytucję wiarygodną w oczach klientów, bilans instytucji może być imponujący. Dlatego nieodzownym elementem plebiscytu Najlepszy Bank jest przyznanie tytułu Bankowego Menedżera Roku.

W pierwszym etapie konkursu redakcja „Gazety Bankowej” typuje pięciu Menedżerów Banków Komercyjnych i pięciu Menedżerów Banków Spółdzielczych. Następnie każdy z banków komercyjnych jest zobowiązany do przekazania punktacji dotyczącej rankingu Menedżerów Banków Komercyjnych, nadając miejsce w rankingu poszczególnym kandydatom w tej kategorii (kolejno od 1 do 5, przy czym pozycji najniżej ocenianej odpowiada liczba 1, natomiast najwyżej ocenianej liczba 5).

Podobnie każdy z banków spółdzielczych przekazuje punktację dotyczącą rankingu Menedżerów Banków Spółdzielczych, nadając miejsce w rankingu w podobny sposób.

Swój głos można oddać wypełniając załącznik do ankiety konkursu „Najlepszy Bank” nadesłanej przez redakcję „Gazety Bankowej”, którą do 13. maja br. należy odesłać na adres: magdalena.podbielska@fratria.pl lub weronika.makar@fratria.pl.

Gratulujemy wszystkim nominowanym i przedstawiamy poniżej listę nominowanych wraz z krótkim rysem biograficznym:

Nominowani w kategorii banków komercyjnych:

Wojciech Sobieraj, prezes zarządu Alior Banku

Wojciech Sobieraj to legenda. Kiedy startował z Alior Bankiem w samym środku kryzysu rynku finansowego, zakrawało to na szaleństwo. Ale Sobieraj wiedział, co i jak chce zrobić i uczynił z Alior Banku dynamicznie rozwijającą się instytucję. Rok 2015 był dla prezesa Sobieraja pracowity. W maju PZU podpisało umowę na zakup ponad 1/4 akcji banku od grupy Carlo Tassara, a w IV kwartale zakończyła się fuzja Aliora z Meritum Bankiem. Obydwie transakcje przebiegły modelowo. Ale Sobieraj nie spoczął na laurach. Na rok 2016 ma zaplanowane przejęcie banku BPH bez newralgicznej część kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich.

Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego

Zbigniew Jagiełło to laureat zeszłorocznej nagrody Bankowego Menedżera Roku, jednak i w roku 2015 wyróżniał się na tle konkurencji, nie tylko tej w sektorze bankowym. 14 września 2009 r. został powołany na prezesa PKO BP. W 2015 r. skupił się na otwarciu kierowanej przez siebie instytucji na segment małych i średnich przedsiębiorstw. Bank zaprezentował także swoim klientom nową wersję aplikacji, która uchodzi za jedną z najbardziej funkcjonalnych na rynku. Jagiełło jest prezesem PKO BP od października 2009 r. Wywodzi się ze środowiska Solidarności Walczącej. W 2007 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Małgorzata Kołakowska, Global Head of Network Wholesale Banking w Grupie ING

Małgorzata Kołakowska to jedyna kobieta, która z powodzeniem kierowała dynamicznie rozwijającym się bankiem, zasiadając w fotelu prezesa zarządu ING Banku Śląskiego. W kwietniu tego roku wyszła z krajowych struktur, aby kierować hurtową gałęzią całej globalnej grupy ING. W ciągu sześciu lat prezesury udało jej się stworzyć instytucję docenianą przez klientów. ING Bank Śląski wygrywa rankingi najlepszych kont osobistych, maklerskich, kredytów hipotecznych, a teraz ma dobrze przyjęty system bankowości mobilnej. Klienci także doceniają jakość obsługi w oddziałach — bank zgarnął nagrodę Instytucja Roku 2015. Sama Małgorzata Kołakowska w zeszłym roku odebrała kilka nagród i wyróżnień przyznawanych wybitnym menedżerom.

Sławomir S. Sikora, prezes zarządu Citi Handlowy

Rok 2015 to dla Citi Handlowego okres dynamicznego wzrostu. Już w I kwartale ub.r. instytucja wypracowała imponujący zysk 217 mln zł. W związku z tym kierujący bankiem zdecydowali o dalszej eksploracji rynku polskiego. Otwarto nowe centra operacyjne, m.in. w Olsztynie, zatrudniono nowych pracowników, a akcjonariusze mogli się cieszyć wysoką dywidendą. Instytucją od 2003 r. kieruje absolwent warszawskiej SGH — Sławomir S. Sikora. Od 2005 do 2008 r. był członkiem Citigroup Management Committee w Nowym Jorku, aktualnie w Emerging Markets Advisory Council przy Institute of International Finance (IIF) w Waszyngtonie. Jest także zaangażowany w prace Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w której pełni funkcję wiceprezesa zarządu.

Romuald Szeliga , prezes zarządu Crédit Agricole

Grupa Crédit Agricole w Polsce to nie tylko działalność bankowa. CA świadczy także usługi leasingowe poprzez spółkę EFL, czy usługi brokerskie w ARC Broker. Do grupy należą m.in. Crédit Agricole Service oraz LUKAS Finance. Zagregowane wyniki spółek Grupy CA robią wrażenie – w 2014 r. wypracowały zysk netto 264,8 mln zł, a ich suma bilansowa przekroczyła 25,3 mld zł. Od lipca 2007 r. bankiem zarządza Romuald Szeliga, absolwent UE we Wrocławiu oraz podyplomowych studiów bankowości na UW. Pełnił funkcję dyrektora zarządzającego w banku BPH, gdzie kierował rozwojem jednego z czterech makroregionów bankowości detalicznej.

 

Nominowani w kategorii banków spółdzielczych:

Zbigniew Bodzioch, prezes zarządu Krakowskiego Banku Spółdzielczego

W 1898 r. pracownicy krakowskich sądów, chcąc chronić się przed wszechobecną lichwą, założyli spółdzielnię bankową. Instytucja przetrwała dwie wojny, dwie hiperinfiacje, trzy zmiany ustroju i przynajmniej trzy globalne kryzysy. W 2002 r. krakowska spółdzielnia jako pierwszy tego typu bank w Polsce stała się jednostką niezależną. Obecnie, w wieku 117 lat, KBS posiada 76 placówek na terenie czterech województw i własny system bankowości internetowej kbs24. Od 1 lipca 2007 r. spółdzielnią dowodzi Zbigniew Bodzioch. Z wykształcenia rolnik, przez wiele lat robił karierę akademicką. Od 1986 związany z KBS w Mogilanach.

Anna Zwierzchowska, prezes Banku Spółdzielczego w Tarczynie

To bankowiec z wieloletnim doświadczeniem w bankach spółdzielczych i komercyjnych. Od 1980 r. przez 10 lat pracowała w banku spółdzielczym. Od 1990 r., przez 14 lat pracowała w banku komercyjnym. Z BS w Tarczynie związana jest od 2004 r. Za jej prezesury w banku zaszły duże zmiany; oferta została unowocześniona, wzrosło też zaufanie do samego banku, który wspiera i finansuje lokalne inicjatywy, za co był wielokrotnie nagradzany. Anna Zwierzchowska jest też jedną z inicjatorek powstania nowego zrzeszenia banków spółdzielczych. Zainteresowanych jest nim ponad 100 podmiotów, którym nie odpowiada model przekształcania dzisiejszych zrzeszeń (BPS i SGB) w systemy ochrony instytucjonalnej (IPS).

Sebastian Nietyksza, prezes zarządu Banku Spółdzielczego we Wschowie

Bank Spółdzielczy we Wschowie to awangarda wśród spółdzielczych instytucji finansowych. Plasuje się w pierwszej 10. największych, a dynamiki rozwoju można mu tylko pozazdrościć. Kierujący bankiem Sebastian Nietyksza znany jest z forsowania współczesnych technologii, które z powodzeniem oferuje klientom BS we Wschowie. Wśród spółdzielców słynie z umiejętności kreowania nowoczesnego wizerunku zarówno zarządzanej przez siebie instytucji, jak i całego sektora banków spółdzielczych. Nietyksza stanowisko prezesa zarządu objął w 2010 r., z samym bankiem związany jest już blisko 20 lat.

Józef Mitura, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Brodnicy

Historia BS w Brodnicy sięga 1862 r., co czyni go najstarszą tego typu instytucją w kraju. Dziś to jeden z najsilniejszych banków spółdzielczych w Polsce. Klientów obsługuje poprzez sieć 40 placówek w czterech województwach. Jakość oraz zakres usług — twierdzą spółdzielcy — nie ustępuje ofercie banków komercyjnych. BS w Brodnicy specjalizuje się w obsłudze małych i średnich firm, gospodarstw rolnych, klientów indywidualnych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Józef Mitura kieruje nim od 32 lat. W 2010 r. został, wówczas jako jedyny Polak, członkiem Rady Nadzorczej Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych MACIF z siedzibą w Paryżu.

Janina Gieszczyk, Bank Spółdzielczy w Zawierciu

Postać o najbardziej dramatycznej historii wśród nominowanych przez „Gazetę Bankową” prezesów banków spółdzielczych. Janina Gieszczyk to wieloletnia prezes BS w Zawierciu z niezwykle bogatym doświadczeniem, ciesząca się wielką estymą i zaufaniem w całej branży spółdzielczej. Prowadzony przez nią bank nigdy nie miał większych problemów do czasu, gdy pojawili się w nim funkcjonariusze KNF z decyzją o przejęciu BS w Zawierciu przez Śląski Bank Spółdzielczy „Silesia”. Od tamtej pory Janina Gieszczyk toczy w sądach i w prokuraturze zażarty bój o odzyskanie banku i zrzeszenie się, tak jak to pierwotnie zakładała, z Krakowskim Bankiem Spółdzielczym.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła