Najlepszy Bank 2020 - Szczegóły

 

Po raz kolejny „Gazeta Bankowa” rusza ze swoimi konkursami bankowymi „Najlepszy Bank” i „Bankowy Menedżer Roku”. Nasze przedsięwzięcia mogą się pochwalić długą historią – konkurs „Najlepszy Bank” będzie w tym roku miał już 28. edycję, a „Bankowy Menedżer Roku” – 22. Tak jak w poprzednich latach spodziewamy się, że nie będzie łatwo wyłonić liderów w obu konkurencjach. Rynek się skomplikował, w ciągu ostatnich kilku lat spadła liczba banków komercyjnych, instytucje finansowe mają przed sobą wiele wyzwań, ich sytuacje często są trudne do porównania. Dziś funkcjonuje mocna grupa pierwszoligowych graczy, którzy utrzymują wysokie parametry finansowe, mają dobre wyniki, nieźle zarabiają. To grono pięciu największych banków, do których należy połowa aktywów sektora i ponad 80 proc. zysku netto. Reszta instytucji, których skala działania jest znacznie mniejsza, musi działać w warunkach obniżonej rentowności. Najwięksi są coraz silniejsi, reszta zaczyna funkcjonować w klimacie nasilających się spekulacji o konsolidacji branży.

Sektor jednak trzyma się mocno, choć już nie jest – tak jak jeszcze kilka lat temu – wzorem czy to dla innych branż, czy dla ościennych rynków finansowych: jego atrakcyjność inwestycja jest niższa, nie ma też tak dużej siły przyciągającej dla rynku pracy. Sektor musi się zmierzyć z coraz większą aktywnością unijnych regulatorów, często niedostosowaną do polskich realiów (przykładem mogą być emisje MREL [ang. minimum requirement for own funds and eligible liabilities], które są de facto lekarstwem na nadużycia zachodnich, a nie polskich, banków), decyzją TSUE w sprawie kredytów frankowych lub z konkurencją wielkich firm technologicznych (Google czy Facebook). Sytuacja w polskim sektorze bankowym jest z pewnością bardziej złożona niż jeszcze kilka lat temu, choć wyniki ciągle są dobre (14,64 mld zł zysku w 2019 r., o 12,2 proc. więcej niż rok wcześniej). Poruszać się w tych realiach, i do tego osiągać dobre wyniki, wcale nie jest łatwo.

Konkurs na najlepszy bank wyłoni zwycięzców zarówno z grona banków komercyjnych, jak i spółdzielczych, dzieląc pierwszą grupę jeszcze na dwie kategorie: banki duże oraz banki małe i średnie (kryterium podziału jest wysokość kapitałów własnych). W analizie zebranych danych redakcję „Gazety Bankowej” wspiera renomowana firma doradztwa strategicznego – Kearney. Po dokonaniu przez nią wyliczeń (rodzaj wskaźników branych pod uwagę oraz ich wagi są dokładnie opisane w regulaminie dostępnym na stronie www. b.pl) punkty przydzieli Kapituła konkursu. Przyzna ona statuetkę dla najlepszego banku w każdej kategorii oraz dyplomy za 2. i 3. miejsce.

Początek konkursu: 26 marca. Do 8 maja będziemy przyjmować ankiety od banków. Wyniki konkursu opublikujemy w lipcowym wydaniu „Gazety Bankowej”.

 

Partner Merytoryczny:

 

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła