Najlepszy Bank 2021 - Szczegóły

 

Najlepszy bank, najlepszy bankowiec

Rozpoczynamy kolejną edycję konkursów bankowych Najlepszy Bank 2021 i Bankowy Menedżer Roku 2020. Tak jak w poprzednich latach wybierzemy najlepsze banki komercyjne i spółdzielcze, a także Bankowego Menedżera Roku

Konkursy składają się z dwóch części: pierwsza to Najlepszy Bank, który będzie miał w tym roku swoją 29. edycję, druga – Bankowy Menedżer Roku (to jego 23. edycja). Tak jak inne konkursy „Gazety Bankowej” – zakończony już konkurs ubezpieczeniowy i trwający TechnoBiznes – także te odbywają się w specyficznych warunkach rynkowych: pandemii i związanych z nią ograniczeń. To sytuacja wyjątkowa, powodująca liczne konsekwencje dla całego sektora finansowego, w tym oczywiście dla banków. Warto pamiętać o tym, że weszły one w rok 2020 w nie najlepszych nastrojach, z wyraźnym podziałem na nieliczną grupę liderów i liczniejszą całą resztę, działającą w warunkach obniżonej rentowności.

Pandemia uderzyła mocno w jednych i w drugich, jednak ci więksi i mocniejsi mieli większe szanse na przetrwanie. Przetrwali jednak wszyscy, co oczywiście dobrze świadczy o kondycji polskiego sektora bankowego. Z wynikami było różnie, jednak na pewno nie tak źle, jak można było przypuszczać na początku kryzysu. Wiele banków wyszło zwycięsko z tej próby, w ostatecznym rozrachunku publikując wyniki dobre, a nawet bardzo dobre. Mamy nadzieję, że konkurs pokaże, dlaczego tak się stało i dzięki czemu kryzys okazał się nie tak straszny, jak mogło się wydawać jeszcze kilka miesięcy temu.

Oczywiście mamy świadomość, że problemy jeszcze się nie skończyły, pandemia faluje, przybierając różne formy i atakując z różnym natężeniem. Krajobraz rynkowy już teraz jest inny, niż był przed COVID-19, a jaki będzie po jego zakończeniu? Zmieniają się zwyczaje klientów indywidualnych, wiele firm funkcjonuje w trybie zdalnym lub hybrydowym, część branż ma potężne kłopoty, inne – wręcz przeciwnie, odnalazły się znakomicie w nowej rzeczywistości. Banki muszą funkcjonować w trudnych warunkach i do tego często nieprzewidywalnych. Na razie idzie im to całkiem dobrze. Zasady jednego i drugiego konkursu są w zasadzie niezmienione, pewnej modyfikacji uległa ankieta dostosowana do nowej, pandemicznej rzeczywistości,  w której będziemy pytali banki m.in. o ich relacje z firmami, dla których szybkość działania i elastyczność instytucji finansowych ma w obecnej sytuacji jeszcze większe znaczenie niż w czasach sprzed pandemii. Przedsiębiorstwa otrzymały od rządu ogromną pomoc, w której rozdzielaniu w wielu przypadkach również pośredniczyły banki. Jak sobie z tym poradziły? Czy stanęły na wysokości zadania? Konkurs przyniesie z pewnością odpowiedzi na wiele takich pytań.

Kategoria Najlepszy Bank wyłoni zwycięzców zarówno z grona banków komercyjnych, jak i spółdzielczych. Pierwsza grupa została podzielona dodatkowo na dwie kategorie: banki duże oraz banki małe i średnie (kryterium podziału jest wysokość kapitałów własnych).

Tak jak w zeszłym roku partnerem merytorycznym konkursu jest renomowana firma doradztwa strategicznego Kearney, która wspiera redakcję w przygotowaniu ankiet, analizuje je i dokonuje bardzo szczegółowych ocen (rodzaj wskaźników branych pod uwagę oraz ich wagi są dokładnie opisane w regulaminie dostępnym na stronie www.gb.pl). Po dokonaniu przez nią wyliczeń punkty przydzieli Kapituła konkursu. Przyzna ona statuetkę dla najlepszego banku w każdej kategorii oraz dyplomy za 2. i 3. miejsce.

W ramach konkursu Najlepszy Bank 2021 zostanie wybrany Bankowy Menedżer Roku 2020. Wytypowanym przez „Gazetę Bankową” wybitnym menedżerom banków komercyjnych i spółdzielczych banki – każdy dla swojej grupy, komercyjnej lub spółdzielczej – przyznają punktację w skali od 1 do 5, a następnie do wyborów włączą się członkowie Kapituły. Lider wśród menedżerów bankowości – w bankach komercyjnych i spółdzielczych – zostanie wyłoniony po przeprowadzeniu procedury wyboru, w której będą uczestniczyć zarówno banki, jak i redakcja „Gazety Bankowej” oraz Kapituła konkursu.

Wyniki konkursów opublikujemy w lipcowym wydaniu „Gazety Bankowej”.

Ankieta Najlepszy Bank 2021 - Bank Komercyjny

Ankieta Najlepszy Bank 2021 - Bank Spółdzielczy

Partner Merytoryczny Konkursu

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła