2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012
2021

Techno Biznes 2018

12.04.2018

„Gazeta Bankowa” po raz kolejny przyznała nagrody dla najlepszych wdrożeń technologicznych ubiegłego roku oraz dla najlepszych produktów, dostępnych obecnie na rynku. Wręczenie statuetek Lider 2017 i Hit 2018 odbyło się podczas Gali TechnoBiznes 2018, która – tradycyjnie – została zorganizowana w Centrum Nauki Kopernik. rozwiń

Konkursy Technologiczne „Gazety Bankowej” to najstarsze tego typu imprezy na polskim rynku.

- „Gazeta Bankowa” wspiera innowacje od 16 lat, bo właśnie 16 edycję konkursu Lider kończymy – powiedział Maciej Wośko, redaktor naczelny „GB”.

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Warto dodać, że konkurs Hit jest nieco młodszy, jako że tegoroczna edycja była 11. Ale oba konkursy cieszą się już tak długą tradycją i tak dużą tradycją, że na gali rokrocznie pojawiają się przedstawiciele najbardziej innowacyjnych firm – zarówno tych, które oferują nowoczesne technologicznie produkty, jak i tych, które wdrażają u siebie najnowsze rozwiązania.

- Innowacyjność można mierzyć wysokością budżetu, jaki jest przeznaczany na badania i rozwój, skalą wzrostu wydatków itd. Ale używanie tych miar byłoby tak naprawdę sprowadzaniem innowacyjności do statystyki. A przecież innowacyjność to przede wszystkim ludzie, ludzie, którzy są na tej sali – powiedział Maciej Wośko.

Dodatkową zaletą konkursów technologicznych „Gazety Bankowej” jest to, że preferują one praktykę ponad teorią.

- Ten konkurs jest bardzo istotny, bo promuje nie tylko innowacyjność jako ideę ale przede wszystkim to, aby innowacje wdrażać skutecznie i efektywnie – powiedział Marcin Olender, menadżer ds. polityk publicznych Google Poland.

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Jak co roku w trakcie Gali wysłuchaliśmy wystąpienia gościa specjalnego. W tym roku była to Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- W obszarze innowacji finansowych mamy genialne talenty, mamy duże i małe firmy, które korzystają z tego potencjału. Po stronie administracji całkiem nieźle zdaliśmy egzamin, bo bariery w rozwoju tego rynku zaczynają być znoszone – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Przypomniała m.in. o zmianach, jakie wprowadzone zostały w Komisji Nadzoru Finansowego, dzięki którym powoli znikają bariery z rozwoju fintechów w Polsce. Zwróciła uwagę na działalność resortu finansów, który nie tylko organizuje konkursy dla technologicznych startupów, ale pracuje ze zwycięzcami tych konkursów przy wdrażaniu nowych rozwiązań. Ale zaznaczyła, że ten proces zmian w administracji nie został zakończony.

- Jeśli słowo innowacyjność ma nie być pustym słowem, to innowacyjna musi być polska administracja, bo w domenie publicznej jest najwięcej środków – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

Środki publiczne są już wykorzystywane dla zwiększenia innowacyjności. Jak przypomniała minister Emilewicz, rząd zdecydował się na koncentrację wydatków w najbardziej obiecujących dziedzinach, aby uzyskać szybki i wysoki wzrost. Innowacje finansowe są właśnie taką dziedziną, toteż – jak zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii – wkrótce rusza kolejny program, skierowany do fintechów, dzięki któremu mają się rozwinąć kolejne obiecujące podmioty.

- Mamy nadzieję, że pojawią się nie tylko podmioty, które podbiją polski, 38-milionowy rynek, ale liczmy, że w tym gronie będą firmy, które staną się globalnymi czempionami – powiedziała Emilewicz.

Odniosła się także do zmian technologicznych w sektorze finansowym. Jak powiedziała, innowacje finansowe stają się powoli polską specjalnością, co jest przede wszystkim zasługą naszych instytucji finansowych.

- Mówi się na świecie, że fintechy zastąpią tradycyjny sektor bankowy, tymczasem w Polsce to sektor bankowy jest największym promotorem nowoczesnych rozwiązań. To jest nasze podejście do innowacji – powiedziała.

Pozytywne nastawienie polskich banków do innowacji jest o tyle ważne, że tych nowoczesnych rozwiązań będzie przybywać.

- Jest ogromne przyspieszenie w wykorzystaniu nowych technologii w sektorze bankowym. To przyspieszenie będzie nadal się zwiększać - powiedział prof. Andrzej Gospodarowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przewodniczący jury konkursów technologicznych „Gazety Bankowej”.

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Profesor, który kieruje pracami jury konkursów technologicznych od pierwszej edycji, zwrócił jednak uwagę, że innowacje mają także coraz większe znaczenie w przemyśle, toteż wprowadzenie do nagród kategorii Przemysł 4.0 było bardzo dobrym pomysłem.

O tym, jak szybko obecnie gospodarka adaptuje nowe technologie, mówił Jarosław Kroc, prezes Accenture w Polsce.

- Zaledwie dwa lata temu rozmawialiśmy o trendzie dotyczącym rozwoju robotyzacji i automatyzacji procesów. To było zaledwie dwa lata temu. W chwili obecnej tylko Accenture i tylko w Polsce prowadzi kilkadziesiąt projektów, związanych z robotyzacją i automatyzacją procesów - powiedział. - Rok temu na tej sali mówiliśmy o sztucznej inteligencji jako nowym interfejsie użytkownika, czyli wprowadzeniu sztucznej inteligencji jako pośrednika między firmę a jej klientów. Teraz szacujemy, że do 2020 r. aż 80 proc. relacji klientów z firmami będzie odbywać się z pośrednictwem sztucznej inteligencji – dodał.

ACCENTURE TECHNOLOGY VISION to raport, który analizuje opinie 6300 osób z kadry zarządzającej, odpowiedzialnych za rozwój biznesu i IT na całym świecie. Badaniem objęto firmy z 25 krajów, 19 branż, o przychodach powyżej 500 mln. USD. www.accenture.com/technologyvision

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Potwierdzeniem tego rosnącego znaczenia innowacji w usługach finansowych oraz w innych branżach była duża liczba zgłoszeń do udziału w konkursie oraz ich wysoka jakość. Jury przyznało wiele wyróżnień i rekomendacji.

- Wszystkie zgłoszone wdrożenia są dowodem, że e-gospodarka, innowacja badania i rozwój są niezwykle ważnym elementami życia polskich przedsiębiorstw – powiedział Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.

Po wręczeniu nagród odbył się bankiet, który – jak co roku – był znakomitą okazją, aby najlepsi w Polsce specjaliści od wdrożeń i rozwiązań informatycznych poznali się oraz nawiązali kontakty z firmami, które takich wdrożeń dokonują. Takie znajomości – co wynika z doświadczenia z lat poprzednich – często owocują nowymi kontraktami i kolejnymi wdrożeniami, które nierzadko są przez nas nagradzane.

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Nagrodzeni w konkursie Hit Roku 2018


Kategoria Bankowość:

Rekomendacje:
    alfa Biometric Video Identification  firmy  Alfavox Sp. z o.o.

    MULTICENTAUR-DMS wersja 3.0   firmy  HEUTHES Sp. z o.o.
    Platforma BIK Cyber Fraud Detection   Biura Informacji Kredytowej SA
    Portal Korporacyjny BIK    Biura Informacji Kredytowej SA
    VSoft Collection  firmy  VSoft SA

Nagroda Hit Roku 2018:
   alfa Biometric Video Identification  firmy Alfavox Sp. z o.o.

   Platforma BIK Cyber Fraud Detection  Biura Informacji Kredytowej SA
   VSoft Collection  firmy  VSoft SA

 

Kategoria Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe:

Rekomendacje:
   Jupiter firmy  Atena Usługi Informatyczne i Finansowe SA
   White Label – ubezpieczeniowy system centralny  firmy  Altkom Software & Consulting

Nagroda Hit Roku 2018:
   White Label – ubezpieczeniowy system centralny  firmy  Altkom Software & Consulting

 

Kategoria Przemysł 4.0:

Rekomendacje:
   Fakturomat  firmy  Arcus SA
   ISOF-ERP wersja 18.0  
firmy  HEUTHES Sp. z o.o.

Nagroda Hit Roku 2018:
   ISOF-ERP wersja 18.0   firmy  HEUTHES Sp. z o.o.

 

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Nagrodzeni w konkursie Lider 2017 w kategorii Bankowość:

I miejsce
Bank Zachodni WBK  za rozwiązanie Banki Zewnętrzne

II miejsce
PKO Bank Polski  za rozwiązanie OCR (Optical Character Recognition) w aplikacji IKO

III miejsce
Alior Bank za rozwiązanie Bancovo.

Wyróżnienia:

  • Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem  za  Automatyzację  procesów sprzedażowych i posprzedażowych w BS w Wysokiem Mazowieckiem
  • ING Bank Śląski  za Mój Asystent
  • ING Bank Śląski  za  RoboPlatform
  • PKO Bank Polski  za  iPKO Biznes

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Nagrodzeni w konkursie Lider 2017 w kategorii Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe:

I miejsce
AVIVA za MojaAviva – serwis online dla klientów Avivy

II miejsce
Nationale Nederalnden za Platforma Bancassurance Nationale-Nederlanden

III miejsce
General Towarzystwo Ubezpieczeń  za  Portal do sprzedaży produktów marki Proama – „ProAgent+”

Wyróżnienia:

  • Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń  Vienna Insurance Group  za Mobli 2.0
  • Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń  za  LINK4 Kasa Wraca

 

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Nagrodzeni w konkursie Lider 2017 w kategorii Przemysł 4.0

I miejsce
PKN Orlen
za  Energy Management System w PKN Orlen

II miejsce 
Energa Obrót
za Formularze online Energa – System umożliwiający zawieranie umów na energię elektryczną przez internet

III miejsce
Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych
za  W-SERVICE – System Monitorowania Parametrów Pracy Pojazdów

Wyróżnienia:

  • PKN Orlen  za Narzędzia informatyczne w optymalizacji procesów technologicznych APC – Advanced Process Control
  • Zakład Farmaceutyczny Polpharma  za  system eDMS

 

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursów technologicznych już za rok!


Pobierz wydanie specjalne Gazety Bankowej - TechnoBiznes 2018 
01.03.2018

Więcej czasu na zgłoszenia do TechnoBiznesu!   Konkursy Technologiczne „Gazety Bankowej”, w trakcie których wybieramy Lidera 2017 i Hit Roku 2018, zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Tak samo jest w tym roku, dlatego też przedłużamy okres składania zgłoszeń do 6 marca. rozwiń

Konkursy Technologiczne, czyli TechnoBiznes, mają na celu promowanie innowacyjnych firm i rozwiązań. W konkursie „Lider 2017” redakcja stara się wskazać najlepsze wdrożenia w obszarze nowych technologii w trzech branżach. W konkursie „Hit Roku 2018” postaramy się wybrać najciekawsze rozwiązanie innowacyjne, które będą dostępne na rynku w 2018 r. Tu również chodzi o ofertę dla trzech kategorii. Zgłoszenia przyjmowane są na specjalnych formularzach, które są dostępne na stronach internetowych Gazety Bankowej

O tym, kto zwycięży w poszczególnych kategoriach obu konkursów, zdecyduje znakomite jury. W tym roku udało nam się zaprosić do współpracy grono znakomitości ze świata polityki, finansów i technologii. W skład tegorocznego jury wchodzą”

Minister Jadwiga Emilewicz - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Wiceminister Michał Kurtyka – Ministerstwo Energii

Prof. dr hab. Andrzej Gospodarowicz - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Prof. Alojzy Z. Nowak - dziekan Wydziału Zarządzania UW, kierownik Katedry Gospodarki Narodowej UW

Dr hab. Andrzej Sobczak - Profesor Szkoły Głównej Handlowej i kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej SGH

Prof. Maciej Chorowski - dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Prezes Patrycja Sass-Staniszewska - prezes zarządu, Izba Gospodarki Elektronicznej

Dr hab. Zbigniew Krysiak - Profesor Szkoły Głównej Handlowej, ekspert ekonomiczny, doradca wiceministra finansów

Tomasz Pisula – prezes PAIH

Romuald Orzeł - prezes zarządu Wydawnictwa Fratria

Henryk Uzdrowski- członek zarządu Wydawnictwa Fratria

Maciej Wośko - redaktor naczelny Gazety Bankowej

Stanisław Koczot - zastępca redaktora naczelnego Gazety Bankowej

 

Przypominamy, że konkursy technologiczne „Gazety Bankowej” są dwa. Pierwszy z nich, „Lider 2017” to konkurs, którego celem jest wskazanie najciekawszych, najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które zostały wprowadzone (w całości lub w części, o ile chodzi o zamknięty etap) w 2017 r. Zdecydowaliśmy się zmienić nieco kategorie w stosunku do ubiegłego roku. Wtedy było ich więcej, bo aż pięć, w tym roku wybierać będziemy liderów w trzech kategoriach. To oznacza, że brane pod uwagę będą wdrożenia dokonane przez firmy z sektorów:

1. Bankowość

2. Ubezpieczenia i inne usługi finansowe

3. Przemysł 4.0 

O ile pojęcia Bankowość oraz Ubezpieczenia i inne usługi finansowe raczej nie wymagają wyjaśnienia, to pod pojęciem Przemysł 4.0 rozumiemy wszelkie firmy produkcyjne, które wdrażają rozwiązania informatyczne służące do poprawy ich efektywności wytwórczej i sprzedażowej, usprawniające swoje procesy wewnętrzne oraz służące do unowocześnienia produkcji, ewentualnie działające korzystnie na środowisko dzięki oszczędności w wykorzystaniu surowców i energii lub ograniczeniu emisji różnego rodzaju zanieczyszczeń. Zwracamy uwagę, że w tej kategorii będziemy rozpatrywać wyłącznie zgłoszenia firm zajmujących się produkcją lub przetwórstwem przemysłowym, których ambicją jest innowacyjność i rozwój.

Przypominamy, że w konkursie „Lider” udział biorą firmy, które takich wdrożeń dokonały. Z kolei drugi konkurs, „Hit Roku 2018”, to niejako druga strona konkursu „Lider”. W tym przypadku bowiem wskazujemy rozwiązania, króre będą dostępne w 2018 r. dla uczestników rynku z tych samych trzech branż. W tym wypadku chodzi o propozycje rozwiązań, których celem jest podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw i instytucji. Zgłoszenia do konkursu „Hit Roku 2018” dokonuje producent urządzenia, firma oferująca rozwiązania informatyczne lub usługodawca, a więc firmy, które mają ofertę dla przedsiębiorstw z wymienionych wyżej branż: bankowości, ubezpieczeń i innych usług finansowych oraz Przemysł 4.0. Naszą ambicją jest wskazywanie rozwiązań, dzięki którym instytucja czy firma wdrażająca je w kolejnym roku zostanie „Liderem” „Gazety Bankowej” i liderem rynku.

Przypominamy, że zgłoszenia do obu konkursów przyjmujemy do 6 marca 2018 r. Przypominamy, że zgłoszenia należy składać na specjalnych formularzach, dostępnych tutaj : http://www.gb.pl/techno-biznes-2018-pcompetition-18.html . Przed złożeniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem, również dostępnym na stronach „Gazety Bankowej”.

Zapraszamy do udziału! 
27.12.2017

Startują kolejne edycje konkursów technologicznych „Gazety Bankowej” – XVI edycja konkursu „Lider” oraz XI edycja konkursu „Hit Roku” rozwiń

Tym razem „Gazeta Bankowa” będzie wybierać „Lidera 2017”, w którym redakcja stara się wskazać najlepsze wdrożenia w obszarze nowych technologii w trzech branżach oraz „Hit Roku 2018”, a więc najciekawsze rozwiązanie innowacyjne, które będą dostępne na rynku w 2018 r. Tu również chodzi o ofertę dla trzech kategorii.

„Lider 2017” to konkurs, którego celem jest wskazanie najciekawszych, najbardziej  innowacyjnych rozwiązań, które zostały wprowadzone (w całości lub w części, o ile chodzi o zamknięty etap) w 2017 r. Zdecydowaliśmy się zmienić nieco kategorie w stosunku do ubiegłego roku. Wtedy było ich więcej, bo aż pięć, w tym roku wybierać będziemy liderów w trzech kategoriach.

To oznacza, że pod uwagę będą brane wdrożenia dokonane przez firmy z sektorów:

1. Bankowość

2. Ubezpieczenia i inne usługi finansowe

3. Przemysł 4.0

O ile pojęcia Bankowość oraz Ubezpieczenia i inne usługi finansowe raczej nie wymagają wyjaśnienia, to pod pojęciem Przemysł 4.0 rozumiemy wszelkie firmy produkcyjne, które wdrażają rozwiązania informatyczne służące do poprawy ich efektywności wytwórczej i sprzedażowej, usprawniające swoje procesy wewnętrzne oraz służące do unowocześnienia produkcji, ewentualnie działające korzystnie na środowisko dzięki oszczędności w wykorzystaniu surowców i energii lub ograniczeniu emisji różnego rodzaju zanieczyszczeń.
Zwracamy uwagę, że w tej kategorii będziemy rozpatrywać wyłącznie zgłoszenia firm zajmujących się produkcją lub przetwórstwem przemysłowym, których ambicją jest innowacyjność i rozwój.
Przypominamy, że w konkursie „Lider” udział biorą firmy, które takich wdrożeń dokonały.

Z kolei konkurs „Hit Roku 2018” to niejako druga strona konkursu „Lider”. W tym przypadku bowiem wskazujemy rozwiązania, które będą dostępne w 2018 r. dla uczestników rynku z tych samych trzech branż. W tym wypadku chodzi o propozycje rozwiązań,

których celem jest podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw i instytucji. Zgłoszenia do konkursu „Hit Roku 2018” dokonuje producent urządzenia, firma oferująca rozwiązania informatyczne lub usługodawca, a więc firmy, które mają ofertę dla przedsiębiorstw z wymienionych wyżej branż: bankowości, ubezpieczeń i innych usług finansowych oraz Przemysł 4.0. Naszą ambicją jest wskazywanie rozwiązań, dzięki którym instytucja czy firma wdrażająca je w kolejnym roku zostanie „Liderem” „Gazety Bankowej” i liderem rynku.

Zgłoszenia do obu konkursów przyjmujemy w terminie od 10 stycznia do 28 lutego 2018r. na stronie www.gb.pl przez specjalne formularze poświęcone każdemu z nich. Przed złożeniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem, również dostępnym na stronach „Gazety Bankowej”.

Zapraszamy do udziału!

 

 
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła