Techno Biznes 2018

12.04.2018

„Gazeta Bankowa” po raz kolejny przyznała nagrody dla najlepszych wdrożeń technologicznych ubiegłego roku oraz dla najlepszych produktów, dostępnych obecnie na rynku. Wręczenie statuetek Lider 2017 i Hit 2018 odbyło się podczas Gali TechnoBiznes 2018, która – tradycyjnie – została zorganizowana w Centrum Nauki Kopernik. rozwiń

Konkursy Technologiczne „Gazety Bankowej” to najstarsze tego typu imprezy na polskim rynku.

- „Gazeta Bankowa” wspiera innowacje od 16 lat, bo właśnie 16 edycję konkursu Lider kończymy – powiedział Maciej Wośko, redaktor naczelny „GB”.

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Warto dodać, że konkurs Hit jest nieco młodszy, jako że tegoroczna edycja była 11. Ale oba konkursy cieszą się już tak długą tradycją i tak dużą tradycją, że na gali rokrocznie pojawiają się przedstawiciele najbardziej innowacyjnych firm – zarówno tych, które oferują nowoczesne technologicznie produkty, jak i tych, które wdrażają u siebie najnowsze rozwiązania.

- Innowacyjność można mierzyć wysokością budżetu, jaki jest przeznaczany na badania i rozwój, skalą wzrostu wydatków itd. Ale używanie tych miar byłoby tak naprawdę sprowadzaniem innowacyjności do statystyki. A przecież innowacyjność to przede wszystkim ludzie, ludzie, którzy są na tej sali – powiedział Maciej Wośko.

Dodatkową zaletą konkursów technologicznych „Gazety Bankowej” jest to, że preferują one praktykę ponad teorią.

- Ten konkurs jest bardzo istotny, bo promuje nie tylko innowacyjność jako ideę ale przede wszystkim to, aby innowacje wdrażać skutecznie i efektywnie – powiedział Marcin Olender, menadżer ds. polityk publicznych Google Poland.

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Jak co roku w trakcie Gali wysłuchaliśmy wystąpienia gościa specjalnego. W tym roku była to Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- W obszarze innowacji finansowych mamy genialne talenty, mamy duże i małe firmy, które korzystają z tego potencjału. Po stronie administracji całkiem nieźle zdaliśmy egzamin, bo bariery w rozwoju tego rynku zaczynają być znoszone – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Przypomniała m.in. o zmianach, jakie wprowadzone zostały w Komisji Nadzoru Finansowego, dzięki którym powoli znikają bariery z rozwoju fintechów w Polsce. Zwróciła uwagę na działalność resortu finansów, który nie tylko organizuje konkursy dla technologicznych startupów, ale pracuje ze zwycięzcami tych konkursów przy wdrażaniu nowych rozwiązań. Ale zaznaczyła, że ten proces zmian w administracji nie został zakończony.

- Jeśli słowo innowacyjność ma nie być pustym słowem, to innowacyjna musi być polska administracja, bo w domenie publicznej jest najwięcej środków – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

Środki publiczne są już wykorzystywane dla zwiększenia innowacyjności. Jak przypomniała minister Emilewicz, rząd zdecydował się na koncentrację wydatków w najbardziej obiecujących dziedzinach, aby uzyskać szybki i wysoki wzrost. Innowacje finansowe są właśnie taką dziedziną, toteż – jak zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii – wkrótce rusza kolejny program, skierowany do fintechów, dzięki któremu mają się rozwinąć kolejne obiecujące podmioty.

- Mamy nadzieję, że pojawią się nie tylko podmioty, które podbiją polski, 38-milionowy rynek, ale liczmy, że w tym gronie będą firmy, które staną się globalnymi czempionami – powiedziała Emilewicz.

Odniosła się także do zmian technologicznych w sektorze finansowym. Jak powiedziała, innowacje finansowe stają się powoli polską specjalnością, co jest przede wszystkim zasługą naszych instytucji finansowych.

- Mówi się na świecie, że fintechy zastąpią tradycyjny sektor bankowy, tymczasem w Polsce to sektor bankowy jest największym promotorem nowoczesnych rozwiązań. To jest nasze podejście do innowacji – powiedziała.

Pozytywne nastawienie polskich banków do innowacji jest o tyle ważne, że tych nowoczesnych rozwiązań będzie przybywać.

- Jest ogromne przyspieszenie w wykorzystaniu nowych technologii w sektorze bankowym. To przyspieszenie będzie nadal się zwiększać - powiedział prof. Andrzej Gospodarowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przewodniczący jury konkursów technologicznych „Gazety Bankowej”.

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Profesor, który kieruje pracami jury konkursów technologicznych od pierwszej edycji, zwrócił jednak uwagę, że innowacje mają także coraz większe znaczenie w przemyśle, toteż wprowadzenie do nagród kategorii Przemysł 4.0 było bardzo dobrym pomysłem.

O tym, jak szybko obecnie gospodarka adaptuje nowe technologie, mówił Jarosław Kroc, prezes Accenture w Polsce.

- Zaledwie dwa lata temu rozmawialiśmy o trendzie dotyczącym rozwoju robotyzacji i automatyzacji procesów. To było zaledwie dwa lata temu. W chwili obecnej tylko Accenture i tylko w Polsce prowadzi kilkadziesiąt projektów, związanych z robotyzacją i automatyzacją procesów - powiedział. - Rok temu na tej sali mówiliśmy o sztucznej inteligencji jako nowym interfejsie użytkownika, czyli wprowadzeniu sztucznej inteligencji jako pośrednika między firmę a jej klientów. Teraz szacujemy, że do 2020 r. aż 80 proc. relacji klientów z firmami będzie odbywać się z pośrednictwem sztucznej inteligencji – dodał.

ACCENTURE TECHNOLOGY VISION to raport, który analizuje opinie 6300 osób z kadry zarządzającej, odpowiedzialnych za rozwój biznesu i IT na całym świecie. Badaniem objęto firmy z 25 krajów, 19 branż, o przychodach powyżej 500 mln. USD. www.accenture.com/technologyvision

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Potwierdzeniem tego rosnącego znaczenia innowacji w usługach finansowych oraz w innych branżach była duża liczba zgłoszeń do udziału w konkursie oraz ich wysoka jakość. Jury przyznało wiele wyróżnień i rekomendacji.

- Wszystkie zgłoszone wdrożenia są dowodem, że e-gospodarka, innowacja badania i rozwój są niezwykle ważnym elementami życia polskich przedsiębiorstw – powiedział Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.

Po wręczeniu nagród odbył się bankiet, który – jak co roku – był znakomitą okazją, aby najlepsi w Polsce specjaliści od wdrożeń i rozwiązań informatycznych poznali się oraz nawiązali kontakty z firmami, które takich wdrożeń dokonują. Takie znajomości – co wynika z doświadczenia z lat poprzednich – często owocują nowymi kontraktami i kolejnymi wdrożeniami, które nierzadko są przez nas nagradzane.

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Nagrodzeni w konkursie Hit Roku 2018


Kategoria Bankowość:

Rekomendacje:
    alfa Biometric Video Identification  firmy  Alfavox Sp. z o.o.

    MULTICENTAUR-DMS wersja 3.0   firmy  HEUTHES Sp. z o.o.
    Platforma BIK Cyber Fraud Detection   Biura Informacji Kredytowej SA
    Portal Korporacyjny BIK    Biura Informacji Kredytowej SA
    VSoft Collection  firmy  VSoft SA

Nagroda Hit Roku 2018:
   alfa Biometric Video Identification  firmy Alfavox Sp. z o.o.

   Platforma BIK Cyber Fraud Detection  Biura Informacji Kredytowej SA
   VSoft Collection  firmy  VSoft SA

 

Kategoria Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe:

Rekomendacje:
   Jupiter firmy  Atena Usługi Informatyczne i Finansowe SA
   White Label – ubezpieczeniowy system centralny  firmy  Altkom Software & Consulting

Nagroda Hit Roku 2018:
   White Label – ubezpieczeniowy system centralny  firmy  Altkom Software & Consulting

 

Kategoria Przemysł 4.0:

Rekomendacje:
   Fakturomat  firmy  Arcus SA
   ISOF-ERP wersja 18.0  
firmy  HEUTHES Sp. z o.o.

Nagroda Hit Roku 2018:
   ISOF-ERP wersja 18.0   firmy  HEUTHES Sp. z o.o.

 

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Nagrodzeni w konkursie Lider 2017 w kategorii Bankowość:

I miejsce
Bank Zachodni WBK  za rozwiązanie Banki Zewnętrzne

II miejsce
PKO Bank Polski  za rozwiązanie OCR (Optical Character Recognition) w aplikacji IKO

III miejsce
Alior Bank za rozwiązanie Bancovo.

Wyróżnienia:

  • Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem  za  Automatyzację  procesów sprzedażowych i posprzedażowych w BS w Wysokiem Mazowieckiem
  • ING Bank Śląski  za Mój Asystent
  • ING Bank Śląski  za  RoboPlatform
  • PKO Bank Polski  za  iPKO Biznes

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Nagrodzeni w konkursie Lider 2017 w kategorii Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe:

I miejsce
AVIVA za MojaAviva – serwis online dla klientów Avivy

II miejsce
Nationale Nederalnden za Platforma Bancassurance Nationale-Nederlanden

III miejsce
General Towarzystwo Ubezpieczeń  za  Portal do sprzedaży produktów marki Proama – „ProAgent+”

Wyróżnienia:

  • Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń  Vienna Insurance Group  za Mobli 2.0
  • Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń  za  LINK4 Kasa Wraca

 

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Nagrodzeni w konkursie Lider 2017 w kategorii Przemysł 4.0

I miejsce
PKN Orlen
za  Energy Management System w PKN Orlen

II miejsce 
Energa Obrót
za Formularze online Energa – System umożliwiający zawieranie umów na energię elektryczną przez internet

III miejsce
Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych
za  W-SERVICE – System Monitorowania Parametrów Pracy Pojazdów

Wyróżnienia:

  • PKN Orlen  za Narzędzia informatyczne w optymalizacji procesów technologicznych APC – Advanced Process Control
  • Zakład Farmaceutyczny Polpharma  za  system eDMS

 

Foto.: Wojciech Dobrogojski

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursów technologicznych już za rok!


Pobierz wydanie specjalne Gazety Bankowej - TechnoBiznes 2018 
01.03.2018

Więcej czasu na zgłoszenia do TechnoBiznesu!   Konkursy Technologiczne „Gazety Bankowej”, w trakcie których wybieramy Lidera 2017 i Hit Roku 2018, zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Tak samo jest w tym roku, dlatego też przedłużamy okres składania zgłoszeń do 6 marca. rozwiń

Konkursy Technologiczne, czyli TechnoBiznes, mają na celu promowanie innowacyjnych firm i rozwiązań. W konkursie „Lider 2017” redakcja stara się wskazać najlepsze wdrożenia w obszarze nowych technologii w trzech branżach. W konkursie „Hit Roku 2018” postaramy się wybrać najciekawsze rozwiązanie innowacyjne, które będą dostępne na rynku w 2018 r. Tu również chodzi o ofertę dla trzech kategorii. Zgłoszenia przyjmowane są na specjalnych formularzach, które są dostępne na stronach internetowych Gazety Bankowej

O tym, kto zwycięży w poszczególnych kategoriach obu konkursów, zdecyduje znakomite jury. W tym roku udało nam się zaprosić do współpracy grono znakomitości ze świata polityki, finansów i technologii. W skład tegorocznego jury wchodzą”

Minister Jadwiga Emilewicz - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Wiceminister Michał Kurtyka – Ministerstwo Energii

Prof. dr hab. Andrzej Gospodarowicz - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Prof. Alojzy Z. Nowak - dziekan Wydziału Zarządzania UW, kierownik Katedry Gospodarki Narodowej UW

Dr hab. Andrzej Sobczak - Profesor Szkoły Głównej Handlowej i kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej SGH

Prof. Maciej Chorowski - dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Prezes Patrycja Sass-Staniszewska - prezes zarządu, Izba Gospodarki Elektronicznej

Dr hab. Zbigniew Krysiak - Profesor Szkoły Głównej Handlowej, ekspert ekonomiczny, doradca wiceministra finansów

Tomasz Pisula – prezes PAIH

Romuald Orzeł - prezes zarządu Wydawnictwa Fratria

Henryk Uzdrowski- członek zarządu Wydawnictwa Fratria

Maciej Wośko - redaktor naczelny Gazety Bankowej

Stanisław Koczot - zastępca redaktora naczelnego Gazety Bankowej

 

Przypominamy, że konkursy technologiczne „Gazety Bankowej” są dwa. Pierwszy z nich, „Lider 2017” to konkurs, którego celem jest wskazanie najciekawszych, najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które zostały wprowadzone (w całości lub w części, o ile chodzi o zamknięty etap) w 2017 r. Zdecydowaliśmy się zmienić nieco kategorie w stosunku do ubiegłego roku. Wtedy było ich więcej, bo aż pięć, w tym roku wybierać będziemy liderów w trzech kategoriach. To oznacza, że brane pod uwagę będą wdrożenia dokonane przez firmy z sektorów:

1. Bankowość

2. Ubezpieczenia i inne usługi finansowe

3. Przemysł 4.0 

O ile pojęcia Bankowość oraz Ubezpieczenia i inne usługi finansowe raczej nie wymagają wyjaśnienia, to pod pojęciem Przemysł 4.0 rozumiemy wszelkie firmy produkcyjne, które wdrażają rozwiązania informatyczne służące do poprawy ich efektywności wytwórczej i sprzedażowej, usprawniające swoje procesy wewnętrzne oraz służące do unowocześnienia produkcji, ewentualnie działające korzystnie na środowisko dzięki oszczędności w wykorzystaniu surowców i energii lub ograniczeniu emisji różnego rodzaju zanieczyszczeń. Zwracamy uwagę, że w tej kategorii będziemy rozpatrywać wyłącznie zgłoszenia firm zajmujących się produkcją lub przetwórstwem przemysłowym, których ambicją jest innowacyjność i rozwój.

Przypominamy, że w konkursie „Lider” udział biorą firmy, które takich wdrożeń dokonały. Z kolei drugi konkurs, „Hit Roku 2018”, to niejako druga strona konkursu „Lider”. W tym przypadku bowiem wskazujemy rozwiązania, króre będą dostępne w 2018 r. dla uczestników rynku z tych samych trzech branż. W tym wypadku chodzi o propozycje rozwiązań, których celem jest podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw i instytucji. Zgłoszenia do konkursu „Hit Roku 2018” dokonuje producent urządzenia, firma oferująca rozwiązania informatyczne lub usługodawca, a więc firmy, które mają ofertę dla przedsiębiorstw z wymienionych wyżej branż: bankowości, ubezpieczeń i innych usług finansowych oraz Przemysł 4.0. Naszą ambicją jest wskazywanie rozwiązań, dzięki którym instytucja czy firma wdrażająca je w kolejnym roku zostanie „Liderem” „Gazety Bankowej” i liderem rynku.

Przypominamy, że zgłoszenia do obu konkursów przyjmujemy do 6 marca 2018 r. Przypominamy, że zgłoszenia należy składać na specjalnych formularzach, dostępnych tutaj : http://www.gb.pl/techno-biznes-2018-pcompetition-18.html . Przed złożeniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem, również dostępnym na stronach „Gazety Bankowej”.

Zapraszamy do udziału! 
27.12.2017

Startują kolejne edycje konkursów technologicznych „Gazety Bankowej” – XVI edycja konkursu „Lider” oraz XI edycja konkursu „Hit Roku” rozwiń

Tym razem „Gazeta Bankowa” będzie wybierać „Lidera 2017”, w którym redakcja stara się wskazać najlepsze wdrożenia w obszarze nowych technologii w trzech branżach oraz „Hit Roku 2018”, a więc najciekawsze rozwiązanie innowacyjne, które będą dostępne na rynku w 2018 r. Tu również chodzi o ofertę dla trzech kategorii.

„Lider 2017” to konkurs, którego celem jest wskazanie najciekawszych, najbardziej  innowacyjnych rozwiązań, które zostały wprowadzone (w całości lub w części, o ile chodzi o zamknięty etap) w 2017 r. Zdecydowaliśmy się zmienić nieco kategorie w stosunku do ubiegłego roku. Wtedy było ich więcej, bo aż pięć, w tym roku wybierać będziemy liderów w trzech kategoriach.

To oznacza, że pod uwagę będą brane wdrożenia dokonane przez firmy z sektorów:

1. Bankowość

2. Ubezpieczenia i inne usługi finansowe

3. Przemysł 4.0

O ile pojęcia Bankowość oraz Ubezpieczenia i inne usługi finansowe raczej nie wymagają wyjaśnienia, to pod pojęciem Przemysł 4.0 rozumiemy wszelkie firmy produkcyjne, które wdrażają rozwiązania informatyczne służące do poprawy ich efektywności wytwórczej i sprzedażowej, usprawniające swoje procesy wewnętrzne oraz służące do unowocześnienia produkcji, ewentualnie działające korzystnie na środowisko dzięki oszczędności w wykorzystaniu surowców i energii lub ograniczeniu emisji różnego rodzaju zanieczyszczeń.
Zwracamy uwagę, że w tej kategorii będziemy rozpatrywać wyłącznie zgłoszenia firm zajmujących się produkcją lub przetwórstwem przemysłowym, których ambicją jest innowacyjność i rozwój.
Przypominamy, że w konkursie „Lider” udział biorą firmy, które takich wdrożeń dokonały.

Z kolei konkurs „Hit Roku 2018” to niejako druga strona konkursu „Lider”. W tym przypadku bowiem wskazujemy rozwiązania, które będą dostępne w 2018 r. dla uczestników rynku z tych samych trzech branż. W tym wypadku chodzi o propozycje rozwiązań,

których celem jest podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw i instytucji. Zgłoszenia do konkursu „Hit Roku 2018” dokonuje producent urządzenia, firma oferująca rozwiązania informatyczne lub usługodawca, a więc firmy, które mają ofertę dla przedsiębiorstw z wymienionych wyżej branż: bankowości, ubezpieczeń i innych usług finansowych oraz Przemysł 4.0. Naszą ambicją jest wskazywanie rozwiązań, dzięki którym instytucja czy firma wdrażająca je w kolejnym roku zostanie „Liderem” „Gazety Bankowej” i liderem rynku.

Zgłoszenia do obu konkursów przyjmujemy w terminie od 10 stycznia do 28 lutego 2018r. na stronie www.gb.pl przez specjalne formularze poświęcone każdemu z nich. Przed złożeniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem, również dostępnym na stronach „Gazety Bankowej”.

Zapraszamy do udziału!

 

 
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła